Търговище  13 °CВторник, 30- ти Април
USD  1.82447 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Изложба "Песента на дървото" ще гостува в Славейковото училище

Изложба "Песента на дървото" ще гостува в Славейковото училище Източник: РИМ-Търговище

Култура

На 27 април 2023 г. от 17.30 ч. в Славейковото училище ще бъде открита гостуващата изложба на Регионален етнографски музей – Пловдив „Песента на дървото“. Тя разказва за народните музикални инструменти (гайда, гъдулка, тамбура, зурна и др.) и такива, използвани в новия следосвобожденски град (цигулка, виола, цитра, мандолина и др.).
Народната традиция, ориенталското влияние, модерните европейски инструменти и наследството на църковното пеене създават пъстро многообразие в българската музика. Още в поробена България се заражда градско общество с нови музикални вкусове, привнесени от Западна Европа. Така в крайдунавските градове към средата на ХІХ в. се появява цигулката. Европейската музика навлиза в страната по различни пътища: чрез емигрантите, чрез протестантските мисии и техните хармониуми, чрез българи, живели и учили в чужбина.

След Освобождението в България се завръщат професионално подготвени музиканти, а заедно с тях работят и майстори на музикални инструменти. И ако по-рядко се появяват големи инструменти като пиано и хармониум, то флейтата, акордеонът и китарата сравнително бързо се разпространяват в градовете. Често се изпълняват популярни откъси от опери и оперети, маршове и преработки на народни песни.
         Каква е „песента“ на дървото? Старите българи казват: „От всяко дърво свирка не става“. За да оживее един музикален инструмент трябва да се подбере подходящото дърво – явор, ясен, акация, орех, зарзала, дрян и др. Те са устойчиви и жилави, а звукът им предпазва от зли сили.
         В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живяли „герои“ от делника на българина.
         Магията на българската гайда, гъдулка и кавал, съчетана с изяществото на класическите инструменти, пресъздава духа на следосвобожденска България.
Изложбата ще гостува на Регионален исторически музей-Търговище до 25 септември 2023 г.
Инфо Търговище 
 
 


Прочетете също
Top