Търговище  10 °CВторник, 23- ти Април
USD  1.83233 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Културен афиш на Община Търговище за месец март

Културен афиш на Община Търговище за месец март Източник: Община Търговище

Култура

1 март
Баба Марта раздава мартеници
Ден на самодееца
8:30 ч. – раздаване на мартенички с участието на самодейци от НЧ „Развитие-1904“, кв. Въбел
Място: пл. „Свобода“
Организатор: Община Търговище, 0601/68 694;
10:30 ч., „Честита Баба Марта“
Концертна изява на Духовия оркестър
Място: централна градска част
Организатор: Духов оркестър „Васил Абрашев“ при Община Търговище, 0601/64 146;
13:30 – 15:00 ч., „Да си направим мартеници чудни, с ресни червени, да сме ранобудни, да растем засмени“
Ателие приложно изкуство
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“ – Търговище, 0601/64 507;
14:00 ч., Благотворителен базар за мартеници на Търговищкия ученически парламент
Място: пред сградата на ЦПЛР- ОДК
Организатор: Център за подкрепа за личностно развитие – Обединен детски комплекс, 0601/64 538;
17:00 ч., Кратка програма на читалища от общината
Участват: фолклорни групи от Общинския читалищен съвет, НЧ с. Стража, Лиляк и Макариополско
Щандове с мартеници с благотворителна цел, „най-дълга мартеница“  и стена на желанията до 6 март
Място: централна част на гр. Търговище
Организатор: Общински читалищен съвет-Търговище
 
Баба Марта и Ден на самодееца
Места и организатори: Народно читалище „Христо Ботев – 1927“- с. Драгановец, 0878/108 858; Народно читалище ”Надежда - 1904” с. Вардун, 0893/ 516 697;Народно читалище „Развитие – 1906“ – с. Буховци, 0897/ 602 064; Народно читалище „Будител – 1927“ с. Баячево, 0894/629 145; Народно читалище „Михаил Донев – 1903“ с. Лиляк, 0893/440 733; Народно читалище „Христо Ботев – 1910“ с. Г. Соколово, 0895/608 882; Народно читалище „Родина – 1927“ – с. Пробуда, 0898/318 230; Народно читалище „Развитие – 1904“, кв. Въбел; Народно читалище „Развитие – 1926“ с. Стража; Народно читалище „Минчо Иванов – 1912“- с. Макариополско, 0897/634 582; Народно читалище „Светлина – 1927“ село Давидово, 0894/612 876  и др.
 
2 март
9:30 – 16:00 ч., Славейковото училище отворено за посещение
Организатор: Регионален исторически музей, 0601/6 52 16, 0879/183 449;
11:00 ч., Спектакъл за деца „Косе Босе“
Място и организатор: Държавен куклен театър Търговище, 0601/65 40
 
3 март
Национален празник на Република България и 146 години от Освобождението
9:30 – 13:00 ч., Отворено за посещение е Славейковото училище
Вход свободен
Място и организатор: Регионален исторически музей – Търговище, 0601/65 216, 0879/183 449;
9:30 ч., Молебен за здраве и просперитет
Място: храм „Св. Йоан Рилски“
10:15 ч., Поклонение пред загиналите за Освобождението. Полагане на венци и цветя
Място: Паметник в парк „Боровец“
10:30 ч., Празнично шествие със знамена
Водено от Фанфарния оркестър на Първо ОУ „Христо Ботев“ и знаменосци от търговищки училища
Маршрут: Паметник – ул. „Трапезица“ – ул. „Палаузов“ – ул. „П. Р. Славейков“ – пл. „Свобода“
11:00 ч., Официално издигане на знамената пред Община Търговище
с ученици от Второ СУ „Проф. Н. Маринов“
Място: сцена, пл. „Свобода“
11:15 ч., Концерт
 на Духов оркестър „Васил Абрашев“ и Представителен женски хор „Златна лира“ към Община Търговище
11:30 - 12:00 ч. Съпреживяването „Да се хванем на хорото“ – инициатива на Фолклорен клуб „Омая“
Място: пл. „Свобода“
19:00 ч. – Празнична заря
Организатор на програмата: Община Търговище, 0601/ 68 694, 693, 604
 
Концерт на ПФА „Мизия“ по повод Освобождението на България
Място и организатор: Народно читалище „Христо Ботев – 1929“, с. Горско Абланово
 
 
Националният празник в селата от общината
Тържествени чествания, рецитали, полагане на венци и цветя, викторини
Места и организатори: Народно читалище „Христо Ботев – 1927“- с. Драгановец; Народно читалище ”Надежда - 1904” с. Вардун, 0893/ 516 697; Народно читалище „Развитие – 1906“ – с. Буховци, 0897/ 602 064; Народно читалище „Будител – 1927“ с. Баячево, 0894/629 145; Народно читалище „Христо Ботев – 1910“ с. Г. Соколово, 0895/608 882; Народно читалище „Развитие – 1926“ с. Стража; Народно читалище „Минчо Иванов – 1912“- с. Макариополско, 0897/634 582; Народно читалище „Светлина – 1927“ село Давидово, 0894/612 876 и др.
 
4 март
9:30 – 13:00 ч., Славейковото училище отворено за посещения
Организатор: Регионален исторически музей, 0601/6 52 16, 0879/183 449
 
6 март
17:30 ч., Традиционна осмомартенска изложба „Вдъхновение“
Място: изложбена зала на Школа по изобразително изкуство към ЦПЛР-ОДК
Организатор: Център за подкрепа за личностно развитие – Обединен детски комплекс, 0601/64 538;
19:00 ч., Постановка „Всички наши тела“ по текстове на Георги Господинов
Гостува ДТ „Невена Коканова“ – Ямбол
Място и организатор: Драматичен театър – Търговище, 0879/393 459
 
7 март
10:00 ч., „Да изработим скъп подарък за мама“
Ателие изобразително и приложно изкуство
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“ – Търговище, 0601/64 507;
18:30 ч., „Легендите Куин“
Концерт на изпълнители от Второ средно училище „Проф. Н. Маринов“
Място: концертна зала на ЦМДИ
Организатор: Център за младежки дейности и инициативи – Търговище, 0601/65 214;
Разговор върху стихове на Йорданка Костадинова
Място и организатор: Литературен клуб „П. Р. Славейков“ при ОНЧ „Напредък-1864“, 0601/67 501
 
7-8 март
Честване на Международния ден на жената
Изложби, тържества, поздрави с картички, гостуване, литературно четене
Места и организатори: Народно читалище „Христо Ботев – 1927“- с. Драгановец; Народно читалище ”Надежда - 1904” с. Вардун, 0893/ 516 697; Народно читалище „Развитие – 1906“ – с. Буховци, 0897/ 602 064; Народно читалище „Будител – 1927“ с. Баячево, 0894/629 145; Народно читалище „Михаил Донев – 1903“ с. Лиляк, 0893/440 733; Народно читалище „Христо Ботев – 1910“ с. Г. Соколово, 0895/608 882; Народно читалище „Родина – 1927“ – с. Пробуда, 0898/318 230; Народно читалище „Развитие – 1926“ с. Стража; Народно читалище „Минчо Иванов – 1912“- с. Макариополско, 0897/634 582; Народно читалище „Светлина – 1927“ село Давидово, 0894/612 876 и др.
 
8 март
19:00 ч., Постановка „Тайната на Джордж Вашингтон“
Място: камерна зала на Драматичния театър в Търговище
Организатор: Драматичен театър – Търговище, 0879/393 459
 
9 март
11:00 ч., Спектакъл за деца „Ново животно в гората“
Място и организатор: Държавен куклен театър Търговище, 0878 194 015;
11:00 ч., Онлайн разказ за Юрий Гагарин
Място и организатор: Народно читалище „Михаил Донев-1903“ с. Лиляк, 0886302317
 
11 март
10:00 ч., Премиера на книгата „Искрици от бъдника“ от Цветана Цанева
Място и организатор: Народно читалище „Михаил Донев-1903“ с. Лиляк, 0886302317;
17:30 ч., Възстановка от Детска фолклорна школа „Търговище“ на обичая Сирни Заговезни „Хамкане-Прошки“
Организатор: Център за подкрепа за личностно развитие – Обединен детски комплекс, 0601/64 538;
18:00 ч., Представяне на книгата „Слугиня“
автор Златка Андонова
Място: зала №2 /кафе-театър/
Организатор: Образцово народно читалище „Напредък-1864“, 0601/67 501;
„Бисерче вълшебно“ 2024
Колективно четене и гласуване
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“ – Търговище, 0601/64 507
 
12 март
17:30 ч., Среща-разговор със специалисти от ОбСНВ-Търговище с представители на фондация „Общност в помощ на зависимите“ – Габрово
Място: зала №2 /кафе-театър/
Организатор: Образцово народно читалище „Напредък-1864“, 0601/67 501
 
13 март
10:00 ч., ДГ „Слънце“ гостува на Духовия оркестър
Място: зала на Духовия оркестър
Организатор: Духов оркестър „Васил Абрашев“ при Община Търговище, 0601/64 146
 
14 март
9:00 ч., Иновационен лагер – обучителна програма с участието на ученици от ПГИИ „Джон Атанасов“
Място: зала №2 /кафе-театър/
Организатор: Образцово народно читалище „Напредък-1864“, 0601/67 501;
18:30 ч., Концертна изява на Духовия оркестър
Място: пред Драматичния театър
19:00 ч., Премиера на спектакъла „От умен по-глупав“
Място: основна сцена на Драматичния театър в Търговище
Организатор: Драматичен театър – Търговище, 0879/393 459
 
15 март
„Бисерче вълшебно“ 2024
Колективно четене и гласуване;
Творчески портрет на Крикор Азарян
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“ – Търговище, 0601/64 507
 
16 март
11:00 ч., Спектакъл за деца „Огнивото“
Гостува Държавен куклен театър - Габрово
Място и организатор: Държавен куклен театър - Търговище, 0878 194 015
 
17 март
17:00 ч., Традиционен общоселски празник „Сирни Заговезни“
Място: село Стража
Организатор: Народно читалище  „Развитие-1926“ с. Стража, 0886213190
 
18 март
19:00 ч., Постановка „Капан за тъпаци“
/втора премиера/
Място: голяма зала на Драматичния театър в Търговище
Организатор: Драматичен театър – Търговище, 0879/393 459
 
18 – 22 март
„Имало едно време“
Архаични думи и предмети. Образователна програма
Организатор: Регионален исторически музей, 0601/6 52 16, 0879/183 449
 
19 март
17:00 ч., „Здравей, Пролет“
Концертна изява на Духовия оркестър
Място: градска градина до Драматичен театър - Търговище
Организатор: Духов оркестър при Община Търговище, 0601/64 146;
17:30 ч. Представяне на книгата на Петър Стоянович „Несвършващо време. Спомени“
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“ – Търговище, 0601/64 507
 
20 март
17:00 ч., Представителна изложба на Националната гимназия по приложно изкуство в Трявна
Пътуваща изложба
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“ – Търговище, 0601/64 507
 
21 март
10:00 ч., Информационна среща
Част от инициативата „Читалищни диалози“
Място: зала №2 /кафе-театър/
Организатор: Образцово народно читалище „Напредък-1864“, 0601/67 501;
14:30 ч., Поетична вечер „Остани тази нощ“ по поезията на Дамян Дамянов
Място и организатор: Народно читалище „Михаил Донев-1903“ с. Лиляк, 0886302317
 
22 март
10:00 ч. „Да създадем пролетни картини с краски и цветя“
Уъркшоп
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“ – Търговище, 0601/64 507
 
Първа пролет в общината и Световен ден на водата
Места и организатори: Народно читалище „Христо Ботев – 1927“- с. Драгановец; Народно читалище ”Надежда - 1904” с. Вардун, 0893/ 516 697; Народно читалище „Развитие – 1906“ – с. Буховци, 0897/ 602 064; Народно читалище „Будител – 1927“ с. Баячево, 0894/629 145; Народно читалище „Родина – 1927“ – с. Пробуда, 0898/318 230; Народно читалище „Минчо Иванов – 1912“- с. Макариополско, 0897/634 582
 
23 март
11:00 ч., Спектакъл за деца „Пеперудена история“
Място и организатор: Държавен куклен театър – Търговище, 0878 194 015
 
Тодоровден
Пресъздаване на обичая
Организатор: Народно читалище „Минчо Иванов – 1912“- с. Макариополско, 0897/634 582 и кметството
 
25 март
14:00 ч., Ден на европейските автори
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“ – Търговище, 0601/64 507, съвместно със Специалното училище за ученици с увреден слух.
 
25 – 29 март
„Бабо /дядо/, разкажи ми…“
Образователна програма
Организатор: Регионален исторически музей, 0601/6 52 16, 0879/183 449
 
26 март
„Бисерче вълшебно“ 2024
Колективно четене и гласуване;
Творчески портрет на Васил Вълев, почетен гражданин на Търговище
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“ – Търговище, 0601/64 507
 
27 март
18:00 ч., „Пролетни мелодии“ по повод Първа пролет
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“ – Търговище, 0601/64 507;
19:00 ч., Постановка „Баща ми се казва Мария“
Място и организатор: Драматичен театър – Търговище, 0879/393 459
 
28 март
10:00 ч., Общински конкурс за изпълнители на популярна песен XX „Парад на песента 2024“
Място: концертна зала на ЦМДИ
Организатор: Център за подкрепа за личностно развитие – Обединен детски комплекс, 0601/64 538;
17:30 ч., Изложба живопис на Светла Чакърова
Място: зала 2 на ХГ „Н. Маринов“
Организатор: Художествена галерия „Н. Маринов“, 0601/67 760;
18:30 ч., Магичен спектакъл „Хедон“
Място: концертна зала
Организатор: Образцово народно читалище „Напредък-1864“, 0601/67 501
 
30 март
11:00 ч., Спектакъл за деца „Житената питка“
Място и организатор: Държавен куклен театър Търговище, 0878 194 015
 
 
ПРЕЗ МЕСЕЦА
 
 
XXV общински конкурс за творчество „Слово и багра“
Отчитане на резултатите и награждаване на участниците
Място: камерна зала на ЦМДИ
Организатор: Център за младежки дейности и инициативи – Търговище, 0601/65 214
 
Спектакъл „Лешникотрошачката“ на балетна формация „Търговище“ пред детски заведения
Организатор: Център за младежки дейности и инициативи – Търговище, 0601/65 214
 
Младежки консултативен кабинет
Консултации с психолога Грета Тошева и психиатъра д-р Елена Маринова
Място: кабинет МИКЦ, ЦМДИ, ет. 4
По график
 
Всяка сряда
Младежка зона-вечер на настолните игри
Място: камерна зала, ЦМДИ
Организатор: Център за младежки дейности и инициативи – Търговище, 0601/65 214
 
Отворени за посещение:
Славейково училище с постоянна експозиция „Възрожденска класна стая“ и изложбите:
 „Реликви на свободата“, посветена на 146 години от Освобождението на Търговище;
 „Нюйоркски митрополит Андрей /1886 – 1972 г./“;
„От ревност за народно просвещение“ – посветена на 160 години от построяването на училище „Св. седмочисленици“;
„Сватбата“ – гостуваща изложба от РИМ-София;
„Дъщерите на Орфей“ – 50 години ПЖХ „Златна лира“  към Община Търговище“;
 „Велик е нашият войник“Археологическа експозиция;
Свещарова къща;
Къща-музей „Никола Симов – Куруто“
Затворена за посещение е Хаджи Ангелова къща – Етнографска експозиция.
 
Актуално работно време на музейните експозиции /до 1 май/:
Понеделник – 13:30 – 17:30 ч.
Вторник – петък – 8:30 – 17:30 ч.
Събота – 9:30 – 16:00 ч.
Неделя – по предварителна заявка
Организатор: Регионален исторически музей, 0601/6 52 16, 0879/183 449
 
Постоянна експозиция
Място и организатор: Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, 0601/67 760
 
Тематични витрини, посветени на изтъкнати личности и годишнини
Места  и организатори: Регионална библиотека „Петър Стъпов“ и читалища в общината
 
Библиотека на играчките
По график
Места и организатори: Народно читалище „Будител – 1927“ село Баячево, 0894/629 145; Народно читалище „Светлина – 1927“ село Давидово, 0894/612 876; Народно читалище „Родина – 1927“ – с. Пробуда, 0898/318 230;
 
 
                                        КАЛЕНДАР НА УЧАСТИЯТА
 
1 март, Търговище – Участие на певческата група от НЧ „Развитие-1926“ с. Стража в програмата на мартенския базар;
5 март, Киев – Участие на Кръстина Кънчева от НЧ „Михаил Донев-1903“ с. Лиляк в многожанров онлайн конкурс в Киев;
26 март – Участие на Представителен детски-юношески фолклорен ансамбъл „Шарено герданче“ към ЦМДИ в концерт за Деня на Тракия, организиран от Тракийско дружество „Стоян Мавродиев“;
28 март, Търговище – Участие на Вокално студио „Ритъм“ към ЦМДИ в Парад на песента, организиран от ЦПЛР-ОДК.;
28 март – Участие на Кръстина Кънчева от от НЧ „Михаил Донев-1903“ с. Лиляк в Парад на песента в Търговище;
29 март, Варна – Участие на Детски фолклорен ансамбъл „Шарено герданче“ /певци/ към ЦМДИ в Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“;
30-31 март, Румъния – Участие на балетна формация „Търговище“ в Europe март, Търговище – Участие на ЦПЛР- ОДК в Национален конкурс „Бог е любов“ на МОН – областен етап;
Dance Ballet Olympiad – Букурещ;
март, Бургас – Участие на Школата за изобразителни изкуства към ЦПЛР- ОДК в Национален конкурс за рисунка и приложно изкуство „Водата – извор на живот“;
март, Израел – Участие /онлайн/ на Детската музикална школа „По ноти“ към ЦПЛР-ОДК в Десетия международен фестивал „Българска душа на святата земя“;
март, Търговище – Участие на Школата за изобразителни изкуства  към ЦПЛР- ОДК в Международен  конкурс за детска рисунка „С очите си видях бедата“/регионален етап/;
март – Участие на членове от кръжок „Сръчни ръчички“ и литературен клуб „Млад творец“ от НЧ „Развитие-1926“ с. Стража в национални конкурси за рисунка, приложно изкуство, проза, поезия;
март-октомври – Движими културни ценности от фонда на Регионален исторически музей в Търговище ще участват в изложбата „Разкази от окопите“ в Музея на градското всекидневие /Къща на Калиопа/ и зала „Батенберг“, като част от експозициите на РИМ-Русе
 
Бележка: Организаторите запазват право на актуализация на календара
Инфо Търговище 
 
 


Прочетете също
Top