Търговище  31 °CПетък, 21- ви Юни
USD  1.82993 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Месечен културен календар

Месечен културен календар

Култура

2-5 май
Великденски работилници, изложби на боядисани яйца и сувенири
Места и организатори: Народно читалище „Развитие – 1926“ село Стража, 0886/213 190; Народно читалище „Васил Левски – 1907“ село Бистра, 0893/516 755; Народно читалище „Христо Ботев – 1910“ село Голямо Соколово, 0895/608822; Народно читалище „Светлина-1927“ село Давидово, 0894/612 876  и др.
 
6 май
Гергьовден: гергьовски люлки, музикални програми
Места и организатори: Народно читалище „Христо Ботев – 1910“ село Голямо Соколово, 0895/608822; Народно читалище „Светлина-1927“ село Давидово, 0894/612 876;  Народно читалище „Васил Левски – 1907“ село Бистра, 0893/516 755 и др.
 
7 май
9:30 ч., „Извънкласно четене сред книгите“
10:30 ч., „Бисерче вълшебно 2024“ /четене в библиотеката/
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/6 45 07
20:30 ч., „Връзки“ – танцов спектакъл
Място: камерна зала
Организатор: Драматичен театър – Търговище, 0879/393 459
 
7-11 май
XXIII Международен фестивал на спектакли за деца и юноши „Вълшебната
завеса“
Организатори: Министерство на културата, Община Търговище, Драматичен театър Търговище, 0879/393 459; Държавен куклен театър Търговище, 0601/6 54 01
 
7-14 май
„Ролята на Ескиджумайския панаир за развитието на град Търговище“ – образователна програма с ученици от гимназиален етап на I СУ „Св. Седмочисленици“ и II СУ „Проф. Никола Маринов“
Място и организатор: Регионален исторически музей - Търговище, 0601/6 52 16, 0879/183449
 
8 май
17:30 ч., „Бившите хора“ от Мартин Иванов – среща-разговор
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/6 45 07
19:00 ч., „Аз, Сизиф“ – гостуващ спектакъл на СНЦ ПъпетсЛаб-София
Място и организатор: Драматичен театър – Търговище, 0879/393 459
 
9 май
17:30 ч., Годишна продукция на 12 клас от II СУ „Проф. Никола Маринов“
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/6 45 07
19:00 ч., „Зелената котка“ – спектакъл на Драматичен театър – Търговище
Място: камерна зала
Организатор: Драматичен театър – Търговище, 0879/393 459
 
10 май
14:30 ч., „Бисерче вълшебно 2024“ /закриване линиите за гласуване/
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/6 45 07
 
11 май
11:00 ч., „Чета и рисувам в библиотеката“ – конкурс
Място и организатор: Народно читалище „Светлина-1927“ село Давидово, 0894/612 876 
„Библиотекар на един ден“ – подреждане и четене на книги
Места и организатори: Народно читалище „Христо Ботев – 1910“ село Голямо Соколово, 0895/608822; Народно читалище „Васил Левски – 1907“ село Бистра, 0893/516 755 и др.
 
13-19 май
245-ти Традиционен пролетен панаир „Изложение Търговище“
Прояви и съпътстваща културна програма на:
- https://www.targovishte.bg;
- Община Търговище / Targovishte Municipality – Facebook
Организатор: Община Търговище, 0601/68 693, 0601/68 604
 
14 май
Официален празник на Търговище
За повече информация:
- https://www.targovishte.bg;
- Община Търговище / Targovishte Municicipality – Facebook
Организатор: Община Търговище, 0601/68 693, 0601/68 604
„Чарът на старите сгради“ – изложба на Цончо Денев
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/6 45 07
 
15 май
17:30 ч., Представяне годишната продукция на художествените произведения на автори от Търговищкия край за 2023 г.
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/6 45 07
Обсъждане на творби на Стефка Сотирова
Място: литературен клуб „П. Славейков“
Организатор: Образцово народно читалище „Напредък – 1864“, 0601/ 67 501
 
16 май
13:30 ч., „Магическа класна стая“ – образователна игра с ученици от I СУ „Св. Седмочисленици“
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/6 45 07
17:30 ч., „Книга на щастието“ на Владимир Дръндаревски – среща-разговор
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/6 45 07
 
17 май
14:00 ч., XI Национален конкурс с международно участие „България в картини и слово“ –  награждаването на участниците
Място: концертна зала на Центъра за младежки дейности и инициативи –
Търговище
Организатор: Център за подкрепа на личностно развитие – Обединен детски
комплекс Търговище, 0601/6 45 38
 
18 май
11:00 ч., „Малчуган на пътя“ -  спектакъл на Държавен куклен театър
Търговище
Място и организатор: Държавен куклен театър Търговище, 0601/6 77 60
Европейска нощ на музеите
Място и организатор: Регионален исторически музей - Търговище, 0601/6 52 16, 0879/183449
 
20 май
19:00 ч., „Страст под брястовете“ – премиерен спектакъл на Драматичен театър – Търговище
Място и организатор: Драматичен театър – Търговище, 0879/393 459
 
22 май
10:30 ч., Честване и празнуване светъл празник на писмеността – празнично утро
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/6 45 07
 
23 май
10:00 ч., „Върви, народе възродени“- съвместен концерт на състави на Народно читалище „Михаил Донев – 1903“, Основно училище, детска градина и защитено жилище в село Лиляк
Място: кинозала на читалището, 0886/302 317
14:30 ч., „Вече сме читатели“ – празнично утро с първокласници от училищата в града
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/6 45 07
17:30 ч., Церемония за награждаване с годишните отличия за образование,
изкуство и култура
Място: Драматичен театър
Организатор: Община Търговище, 0601/68 694; 0601/68 764; 0601/68 604

24 май
Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и
култура и на славянската книжовност
10:30 ч., Празнично шествие
18:30 ч., Дефиле на абитуриенти от випуск 2023
Място: пл. „Свобода“
Организатор: Община Търговище, 0601/68 694; 0601/68 764; 0601/68 604
Рецитали, викторини, тържества, празници на буквите, витрини в съответните села на община Търговище
Организатори: Народно читалище „Светлина-1927“ село Давидово, 0894/612 876; Народно читалище „Христо Ботев – 1910“ село Голямо Соколово, 0895/608822; Народно читалище „Васил Левски – 1907“ село Бистра, 0893/516 755 и др.
 
25 май
11:00 ч., „Червената шапчица“ - спектакъл на Държавен куклен театър
Търговище
Място и организатор: Държавен куклен театър Търговище, 0601/6 77 60
 
27-31 май
„Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира…“ – образователна програма, посветена на 148 години от избухването на Априлското въстание и гибелта на знаменосеца Никола Симов-Куруто
Място и организатор: Регионален исторически музей - Търговище, 0601/6 52 16, 0879/183449
 
28 май
18:00 ч., „Слънчеви усмивки“ – концерт на Частна музикална школа „Доминанта“ по повод Международния ден на детето
 
31 май
10:00 ч., „Да играем, да пеем и да се веселим в село Лиляк“ – детско утро по случай 1 юни – Международен ден на детето
Място и организатор: Народно читалище „Михаил Донев – 1903“ село Лиляк, 0886/302 317
 
ПРЕЗ МЕСЕЦА
Стартиране на пролетно-летния сезон на информационен център за ранновизантийски  и средновековен град Мисионис /1 май/
Работно време: сряда – неделя от 9 до 17 ч.
Почивни дни: понеделник и вторник.
За справки и заявки: 0877/316 539
 
Във връзка с празничните и почивни дни Регионален исторически музей – Търговище ще работи, както следва:
1 май: 9:30 – 13:00 ч. /вход свободен/
3 май: 9:30 – 16:00 ч.
4 май: 9:30 – 16:00 ч.
5 май – почивен ден
6 май: 9:30 – 13:00 ч. /вход свободен/
14 май: 9:30 – 17:00 ч. /вход свободен/Отворени за посещение: Славейково училище с постоянна експозиция „Възрожденска класна стая“ и изложбите:
„От ревност за народното просвещение“ – посветена на 160 години от построяването на училище „Св. Седмочисленици“ /Славейковото/ в град Търговище;
„Върбинка – изпратена от Бог“ – посветена на 100 години от рождението на Върбинка Димитрова от с. Илийно – пратеник на Милосърдието;
„Нюйоркски митрополит Андрей /1886 – 1972/“;
„Реликви на свободата“ – посветена на 146 години от Освобождението на Търговище от османско владичество;
„Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ /Магия и магичност в българската народна култура/. Гостува Регионален етнографски музей-Пловдив;
„Велик е нашият войник“Археологическа експозиция;
Свещарова къща;
Къща-музей „Никола Симов – Куруто“
Затворена за посещение е Хаджи Ангелова къща – Етнографска експозиция
Актуално работно време на музейните експозиции ( 1 май – 31 октомври):
Понеделник – 13:30 – 17:30 ч.
Вторник – петък – 8:30 – 17:30 ч.
Събота – 9:30 – 16:00 ч.
Неделя – 9:30 – 13:00 ч.
Организатор: Регионален исторически музей, 0601/6 52 16, 0879/183 449
 
Библиотека на играчките
2, 9, 16 и 30 май
Място и организатор: Народно читалище „Светлина-1927“ село Давидово, 0894/612 876 
 
Тематични витрини, посветени на изтъкнати личности и годишнини
Места  и организатори: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/6 45 07;
 
Дигитална седмица ALL Digital Week /по програма/
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/6 45 07
 
Младежки консултативен кабинет – консултации с психолог Грета Тошева и психиатър д-р Елена Маринова /по график/
Място: ет. 4, кабинет МИКЦ
Организатор: Център за младежки дейности и инициативи – Търговище, 0601/6 52 14

КАЛЕНДАР НА УЧАСТИЯТА 
Участия /онлайн/ на Кристина Кънчева /вокал/, представляваща Народно читалище „Михаил Донев – 1903“ село Лиляк, в Международни конкурси „Global Talent Odyssew“ и „Star Parade“ в Киев, Украйна /3 и 6 май/ и в „Празника на хляба“ в с. Острец /19 май/
Участие на Духовия оркестър „Васил Абрашев“ в театралния фестивал „Вълшебната завеса“ в гр. Търговище /7 май/ и в Международни празници на духовите оркестри в гр. Монтана /31 май/
Участие на самодейците от НЧ „Михаил Донев – 1903“ с. Лиляк в Регионален преглед на читалищното любителско творчество в НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1882“ в гр. Попово /11 май/
Участие на солисти от Балетна формация „Търговище“ в Национален конкурс за купа „Българска роза“ в гр. Казанлък /11-12 май/
Участие на Вокално студио „Ритъм“ в XVIII Международен конкурс за изпълнители на популярна песен „Нова музика“ в гр. Горна Оряховица /17-19 май/
Участие на Балетна формация „Търговище“ в IV Континентална балетна олимпиада в гр. Солун, Република Гърция /17-20 май/
Участие на Представителен женски хор „Златна лира“ във Фестивал на църковната музика в гр. Попово /18 май/
Участие на Детска музикална школа „По ноти“ при ЦПЛР-ОДК в Международен конкурс за млади изпълнители „Нова музика“ в гр. Горна Оряховица /18-19 май/
Участие на представители на Балетна формация „Търговище“, Вокално студио „Ритъм“ и солисти на Представителен детско-юношески фолклорен ансамбъл „Шарено герданче“ в концерт по повод 75 години Детска градина „Веселушко“ гр. Търговище /28 май/
Участие на Вокално студио „Ритъм“ в XVIII Международен конкурс за изкуства „Радост на брега“ в гр. Созопол /30 май-1 юни/
Участие на Балетна формация „Търговище“ в VI Национален танцов конкурс „Танцова въртележка“ в гр. Горна Оряховица /31 май/
Участие на Школа за изобразително изкуство при ЦПЛР-ОДК в Международен конкурс за детска рисунка „Всичко е синьо, всичко е зелено“ в гр. Турун, Република Полша
Участие на ВИС „Златни зари“ в XIV Национален фестивал „Спомени в песни“ в гр. ПоповоБЕЛЕЖКА: Организаторите си запазват правото на актуализация на календара
Инфо Търговище
 
 


Прочетете също
Top