За периода от 01.10.2019 г. до 31.03.2020 г. ч. екипи на районните служби ПБЗН в област Търговище са реагирали на 422 сигнали за произшествия и са ликвидирали 332 пожара. За същия период на 2020/2021 г. екипите са реагирали на 257 сигнала и са ликвидирали 201 пожара – сочи статистиката.
50 от пожарите, възникнали през зимния отоплителен сезон 2019/2020 г, са с причинени от тях материални щети. Най-голям брой – 27, са в жилищни, административни и други непромишлени сгради. От възникналите за периода 282 пожара, които са погасени без преки материални загуби, най-много – 117, са в сухи треви, храсти и листна маса извън урбанизираните територии, 62 са в коминни тела, 53 – отново в сухи треви, но в рамките на населените места, 40 – в отпадъци, и пр. В пожари през разглеждания период е загинал един човек и пострадал друг гражданин.
Приблизително същият е броят на пожарите с материални щети в областта и през следващия отоплителен сезон – на 2020/2021 г. – 51, като най-голям отново е делът им в жилищни сгради – 30. В сравнение с предходния сезон обаче чувствително намален е броят на пожарите, които са погасени без преки материални загуби – 150. Най-голям сред тях е делът на пожарите в коминни тела – 72, следвани от тези в сухи треви и храсти извън урбанизираните територии – 33, в отпадъци – 28, и др. За периода в пожар е загинал един гражданин и е пострадал още един. Що се отнася до характерния за зимния отоплителен сезон вид пожари – тези в коминни тела, сравнението за последните две години сочи нарастването на броя им – от 62 за сезон 2019/2020 г. до 72 за отоплителен сезон 2020/2021 г.
От РД“ПБЗН“-Търговище отново напомнят на гражданите от областта ни в навечерието на новия отоплителен сезон най-важните правила за пожарна безопасност, които трябва да спазват:
Когато се използват в бита уреди за газ пропан-бутан, е необходимо бутилките да не са по-стари от 10 години, а задействащите ги клапани да са изправни и без усилие да прилягат върху изпускателя на бутилката при поставяне. Котлоните също трябва да са изправни и редовно да се почистват от течности и мазнини. Маркучите, съединяващи изхода на бутилката с входа на котлона, е необходимо да са без пукнатини по повърхността и да са снабдени с подходящи скоби, които предотвратяват разваляне на връзките между котлона и газовата бутилка.
Печките трябва да са разположени далеч от дървени или пластмасови предмети. Димоотходните тръби и комините трябва да са почистени, за да се предотврати запалване на саждите, образувани при работа на печките.
Отоплителните уреди трябва да са изправни, със здрави тухли по вътрешните стени, тъй като тухлите предпазват от нагряване и запалване на близо разположените предмети.
Димоотходните тръби трябва да са здраво закрепени, за да не паднат и да не запалят разположените в близост предмети.
При прекъсване на електрозахранването често се запалват свещи за осветление. Не трябва да се забравя, че те трябва да бъдат поставяни върху негорима и стабилна основа.
Опасно е печките, работещи на твърдо ( включително пелети) и течно гориво, да се оставят без надзор, особено ако около тях има деца. Необходимо е децата да знаят, че печките са опасни. Задължително е преди напускане на помещението или жилището да се убедим, че печката е угаснала.
Електроуредите за готвене и отопление трябва да са стандартни и около тях също не трябва да има горими предмети. При най-малки съмнения за повреда в електроуреда той трябва да бъде спрян и да бъде отремонтиран в лицензиран сервиз.
Вентилационните и аспирационните инсталации да се почистват периодично, за да се предотврати запалване на маслените пари в инсталациите.
Инфо Търговище