Търговище  4 °CПетък, 30- ти Януари
USD   EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Търговище отбеляза 148 години от Освобождението си

Търговище отбеляза 148 години от Освобождението си Източник: Община Търговище

Търговище

Десетки граждани се включиха в проявите за отбелязване на 148 години от Освобождението на Търговище от османско владичество.
В памет на загиналите за свободата на града бяха положени цветя пред паметника на ген. Казимир Ернрот. След това шествието се отправи към Морената в кв. „Вароша“, където се състоя и ритуал по полагане на венци и цветя. Почит пред паметта на жертвите от 1878 г. и пред делото на борилите се за свободата отдадоха кметът д-р Дарин Димитров, областният управител инж. Йоан Пеев, председателят на Общинския съвет Тахир Тахиров, ръководители на държавни структури, културни и образователни институции.
В поздравлението си по случай празника кметът д-р Димитров заяви, че във времето на разногласия, в което живеем, събитията от 29 януари 1878 г. ни напомнят, че свободата не е плод на разделение, а на обща воля, солидарност и вяра в една по-висша цел.
„Жителите на града ни през 1878 г. са били различни по етнос, по възгледи и по съдба, но са били единни в стремежа си към свобода и достойнство. Нека това ни напомня, че трудностите преодоляваме не с противопоставяне, а с диалог, взаимно уважение и способност да поставим общото благо над личните различия“, заяви кметът.
Пред Морената директорът на Регионалния исторически музей Магдалена Жечева припомни и историческите събития, довели до освобождението на тогавашната Ески Джумая.
В памет на загиналите за свободата бе отслужена и панихида в храм „Св. Успение на Пресвета Богородица“. Точно по обед камбанен звън от двата православни храма огласи Търговище.
Инфо Търговище
 
 


Прочетете също
Top